Monasterio de Piedra
Hiszpania,  Podróże

Monasterio de Piedra, czyli cudowne wodospady w Hiszpanii

Monasterio de Piedra to piękny park znajdujący się we wspólnocie autonomicznej Aragonii, w północno-wschodniej Hiszpanii. Miejsce zrobiło na mnie duże wrażenie i było dość niespodziewanym odkryciem. Nie słyszałam o nim wcześniej, a było dosyć sporo turystów (chyba sami Hiszpanie i był to długi weekend).

Trasa i atrakcje Monasterio de Piedra

Park Naturalny Monasterio de Piedra to park pełen rzek, wodospadów i przepięknych, potężnych drzew. Przy wejściu do parku w kasach możemy poprosić o mapę parku lub ściągnąć ją ze strony parku tutaj. Główna trasa składa się z 28 punktów oznaczonych zarówno na mapie, jak i na tabliczkach w parku.

Przed wejściem planowaliśmy spędzić tu 1,5h. Przy sprzedaży biletów powiedzieli, że wystarczą 2h. Na koniec spędziliśmy w Parku 3 godziny (robiąc co prawda sporo zdjęć).

W Monasterio de Piedra znajduje się całe mnóstwo wodospadów: wielkie, duże, szerokie i małe 🙂 Praktycznie na każdym kroku jesteśmy otoczeni wodą i zielenią.

Największy w parku wodospad ma wysokość 50 metrów. Jest to jeden z największych wodospadów w Hiszpanii (znajduje się w top 10). Podziwiać możemy go z góry, dalej w skalę wyrzeźbiono tunel, którym schodzimy obserwując wodospad z każdej wysokości. Przechodzimy nawet przez grotę, która znajduje się za wodospadem.

Bilety wstępu i informacje praktyczne

Wstęp do Parku kosztuje 16,5 euro (bilet normalny) lub 15,67 euro jeśli bilety kupujemy z wyprzedzeniem na stronie internetowej. Bilety można kupić tutaj.

Park nosi nazwę Monasterio de Piedra, co znaczy klasztor ze skał. W rzeczy samej dawniej znajdował się tu klasztor. Bilety wstępu do klasztoru są wliczone w cenę biletu.

Park otwarty jest w godzinach 9:00-18:00, z ostatnim wejściem o 16:30.

Dojazd do Monasterio de Piedra

Park Monasterio de Piedra znajduje się w Aragonii, niedaleko Saragossy (Zaragoza) w kierunku Madrytu. Najprościej dojechać do parku samochodem:

  • z Saragossy około 110 km (1,5 godziny) autostradą A2
  • z Madrytu około 230 km (2,5 godziny) również autostradą A2.

Do parku możemy dojechać również pociągiem, którym dojeżdżamy z Madrytu, Barcelony lub Saragossy do Calatayud. Bilety na pociąg można kupić na stronie RENFE tutaj. Zarówno z Calatayud, jak i z Saragossy można dalej dojechać autobusem, na który bilet można kupić tutaj. Obecnie autobus odjeżdża we wtorki, czwartki, soboty, niedziele i święta, dlatego przed wyprawę dobrze jest zaplanować przynajmniej z lekkim wyprzedzeniem.

Jaraba i sanktuarium w skałach

Jeśli odwiedzamy Monasterio de Piedra, warto udać się do okolicznego miasta Jaraba, by odwiedzić sanktuarium Santuario Nuestra Señora de La Virgen de Jaraba. Widoki są piękne, a dodatkowo w okolicy znajdują się liczne szlaki spacerowe.

Jeśli ten post uważasz za przydatny i masz ochotę wesprzeć moje działania, możesz postawić mi kawę klikając w link poniżej. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć! Mam na imię Zuza. Uwielbiam podróżować, chodzić po górach i ćwiczyć jogę. Moim ulubionym kierunkiem jest Hiszpania, przeszłam tam kilka dróg Camino de Santiago. Stworzyłam ten blog aby dzielić się swoimi doświadczeniami z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *