picos de europa
Góry,  Hiszpania,  Picos de Europa,  Podróże

Picos de Europa – 7-dniowy trekking, noclegi, schroniska, opis

Picos de Europa to jedne z najpiękniejszych gór Hiszpanii, leżące w Górach Kantabryjskich. Znajdują się one na północy krajów, na granicy trzech wspólnot autonomicznych: Asturii, Kantabrii i Kastylii i Leon.

El Anillo de Picos de Europa, czyli pętla wokół Picos de Europa

W Parku Narodowym Picos de Europa możemy zrobić kilkudniowy trekking nazwany El Anillo de Picos de Europa (pierścień Picos de Europa), dobierając długość trasy w zależności od ilości czasu i naszej kondycji. Do wyboru mamy 3 główne trasy:

  • Vindio (trasa zachodnia, 4 etapy, 63 kilometry, suma przewyższeń 3900m, poziom trudności: średni*)
  • Extrem (trasa zachodnio-centralna, 7 etapów, 82 kilometry, suma przewyższeń 7050m, poziom trudności: wysoki*)
  • 3 Macizos (trasa zachodnio-centralno-wschodnia, 9 etapów, 110 kilometrów, suma przewyższeń 9350m, poziom trudności: wysoki*)

* poziom trudności według strony elanillodepicos.com

Jaką trasę wybrać?

My na początek wybieramy 7-dniową trasę Extrem, (i planujemy przejść ją w 6 dni, a ostatniego dnia odwiedzić jeziora Lagod de Covadonga), jednak już na szlaku postanawiamy zmienić szlak na 3 Macizos (bez jednego schroniska po drodze) i ją również przejść w 7 dni. Zmiana głównie wynika z tego, że już 2go dnia modyfikujemy trochę oryginalną trasę i ze schroniska Refugio Vega de Ario do Refugio Vegarredonda przechodzimy właśnie przez te jeziora.

Gdzie zacząć trasę el Anillo de Picos de Europa?

Pętlę wokół Picos de Europa możemy zacząć w dowolnym punkcie lub schronisku na trasie. Jako punkt startu możemy wybrać jedne z okolicznych miasteczek:

Do Picos de Europa planujemy dotrzeć transportem publicznym. Po zrobieniu wstępnego researchu najlepszą opcją na dojazd z Madrytu jest autobus do Oviedo, a następnie do miasteczka Arenas de Cabrales, gdzie rezerwujemy pierwszy nocleg w hotelu. Do Poncebos, gdzie zaczyna się szlak, dojeżdżamy lokalnym autobusem z Arenas de Cabrales kolejnego dnia rano.

Kiedy jechać w Picos de Europa?

W Picos de Europa najlepiej jechać wczesnym latem, gdy nie ma już śniegu lub początkiem jesieni. Północ Hiszpanii znana jest z deszczowej pogody, dlatego też jest tak zieloną częścią kraju. W lipcu i sierpniu pogoda jest raczej stabilna i jest też wysoki sezon turystyczny, dlatego miejsca noclegowe dobrze jest zarezerwować z wyprzedzeniem. My wybrałyśmy się na trekking w połowie lipca, co miało swoją zaletę w postaci braku deszczu. Jedynym minusem i też najcięższym aspektem całej wyprawy był brak chmur, upał i palące skórę słońce.

Trasa el Anillo de Picos de Europa

Ze względu na najlepszy dojazd transportem publicznym trasę zaczynamy w Poncebos. Przejście ok. 115 kilometrów zajęło nam 7 dni. Nasza trasa w pigułce:

  • Poncebos – Ruta de Cares – Refugio de Ario
  • Refugio de Ario – Lagos de Covadonga – Refugio Vegarredonda
  • Refugio Vegarredonda – Refugio Vegabaño
  • Refugio Vegabaño – Refugio Collado Jermoso
  • Refugio Collado Jermoso – Sotres
  • Sotres – Refugio Vega de Urriellu
  • Refugio Vega de Urriellu – Poncebos

Poniżej szczegółowy plan z odległościami i przewyższeniami (z różnych źródeł wikiloc, z których korzystałam na trasie) oraz nasz realny czas przejścia (z wliczonymi przerwami). Poza dniem pierwszym, rano ruszałyśmy na trasę około godziny 7:00-7:30.

Dzień 1: Poncebos – Refugio de Ario

Trasa z Poncebos przez malowniczą ścieżkę, wąwozem Ruta del Cares.

Odległość: 14 km
Przewyższenie: 1464m w górę, 183m w dół
Czas przejścia: 9,5h
Nocleg: Refugio de Ario – 17 EUR/os

Dzień 2: Refugio de Ario – Refugio Vegarredonda

Trasa przez jeziora Lagos de Covadonga.

Odległość: 15,5 km
Przewyższenie: 563m w górę, 590m w dół
Czas przejścia: 7,5h
Nocleg: Refugio Vegarredona – 17 EUR/os

Wieczorem dodatkowo wybrałyśmy się na punkt widokowy Mirador de Ordiales (ok. 3 km w jedną stronę, 300m przewyższenia, ok. 3,5 w dwie strony)

Dzień 3: Refugio Vegarredonda – Refugio Vegabaño

Odległość: 16,8 km
Przewyższenie: 1074m w górę, 1350 m w dół
Czas przejścia: 10h
Nocleg: Refugio Vegabaño – 14,5 EUR/os

Dzień 4: Refugio Vegabaño – Refugio Collado Jermoso

Odległość: 19,2 km
Przewyższenie: 1500m w górę, 872m w dół
Czas przejścia: 12h
Nocleg: Refugio Collado Jermoso – 15,6 EUR/os

Dzień 5: Refugio Collado Jermoso – Sotres

Trasa przez przełęcz Collado de las Nieves i Hotel Áliva.

Odległość: 19,2 km
Przewyższenie: 620m w górę, 1715m w dół
Czas przejścia: 10h
Nocleg: Hostel Sotres – 20 EUR/os

Początkowo miałyśmy zamiar iść przez schronisko Refugio Veronica, jednak o tej porze roku szlak nie wyglądał na zbyt wydeptany i zdecydowałyśmy się na obejście przez przełęcz Collado de las Nieves.

Dzień 6: Sotres – Refugio Vega de Urriellu

Odległość: 10,6 km
Przewyższenie: 1137m w górę, 348m w dół
Czas przejścia: 5h
Nocleg: Refugio Vega de Urriellu – 17 EUR/os

Dzień 7: Refugio Vega de Urriellu – Poncebos

Trasa przez Pandébano i Bulnes.

Odległość: 16,3 km
Przewyższenie: 638m w górę, 1885m w dół
Czas przejścia: 6h
Nocleg: Arenas de Cabrales

Noclegi – Picos de Europa

Większość noclegów na trasie El Anillo de Picos de Europa można zarezerwować na tej stronie. W schroniskach (najlepiej od razu za pomocą tej samej strony internetowej) możemy zamówić również kolację (podawaną o godzinie 20), śniadanie i piknik. W schroniskach znajdują się kołdry i poduszki (bez poszewki), także w zależności od naszej wygody możemy zabrać ze sobą śpiwór lub cienkie prześcieradło turystyczne.

Przy schroniskach znajdują się źródełka z pitną wodą, także możemy tam zaopatrzyć się w wodę. W większości schronisk dodatkowo możemy wykupić dostęp do prysznica (koszt to ok. 3-5 euro).

Dojazd do Picos de Europa

Pętle wokół Picos de Europa możemy zacząć w dowolnym miejscu i schronisku na trasie. My wybieramy punkt Poncebos, gdzie łatwo dojedziemy autobusem z Arenas de Cabrales. Do Arenas de Cabrales dojeżdżamy autobusem Alsa z Oviedo (kupno biletu od razu z wliczoną przesiadką w mieście Cangas de Onís).

Do Oviedo możemy dojechać z Madrytu autobusem Alsa (bilety do kupienia na tej stronie) lub pociągiem Renfe (bilety do kupienia tutaj). My wybieramy autobus, głównie dlatego że na jednym bilecie dojeżdżamy z Madrytu do Arenas de Cabrales. Z Madrytu wyjeżdżamy ze stacji Moncloa o 8:30 rano, a do Arenas dojeżdżamy o 16:20.

Do Madrytu możemy dolecieć z kilku lotnisk w Polsce. Ceny, w zależności od terminu i wyprzedzenia mogą kosztować od ok. 500 do 1500 pln w dwie strony.

Koszty wyjazdu

Koszty wyjazdu w 2022 roku (liczone bez biletów lotniczych, jako że mieszkam w Madrycie) zamknęły się w ok. 385 eur/ osobę. Wliczone w to są dojazdy autobusem z Madrytu i lokalne przejazdy, 8 noclegów i jedzenie.

Noclegi158,85
Prysznic11
Jedzenie120,2
Dojazd94,03
Razem384,08 EUR/os

Podczas wyprawy gotowałyśmy swoje jedzenie na kuchence, co znacząco obniżyło koszty. Zakupy zrobiłyśmy jeszcze w Madrycie, a dalej uzupełniłyśmy podczas trekkingu w sklepiku w Posada de Valdeon. Na śniadanie szykowałyśmy owsiankę z dodatkiem odżywki białkowej i orzechów. Podczas trekkingu jadłyśmy orzechy, ciastka i batoniki białkowe. A na obiado-kolację makaron z sosem lub kuskus z suszonymi warzywami. W ten sposób na cały wyjazd starczyła nam jedna butla gazu o pojemności xx ml.

Jeśli nie planujemy gotować i nosić ze sobą jedzenie, możemy kupić pakiet żywieniowy w schroniskach. Zazwyczaj podawana jest 2-daniowa kolacja z deserem, która kosztuje między 15 a 20 euro. Z tego co udało mi się ustalić ciężko jest o wegetariańskie opcje (to był kolejny powód dlaczego niosłyśmy ze sobą kuchenkę). Na śniadanie podawane są zazwyczaj tosty lub słodkie bułki, także również niezbyt bogate w składniki odżywcze. Śniadanie kosztuje zazwyczaj ok. 5-7 euro. Dodatkowo możemy zamówić piknik, czyli kanapkę na wynos, do zjedzenia na trasie w ciągu dnia. My nie zamawiałyśmy jedzenia w schronisku, poza wieczornym piwkiem. Jeśli udało nam się trafić na jakiś punkt gastronomiczny na szlaku, to jadłyśmy kanapkę z tortillą (bocadillo con tortilla) oraz piłyśmy kawę.

Podsumowanie wyjazdu

Przejście el Anillo de Picos de Europa było zachwycające, ale też bardzo wymagające. Wspaniałym doświadczeniem było odkrywanie codziennie nowych partii gór i zupełna niewiedza co nas tego dnia spotka. Najbardziej we znaki dał nam się upał i słońce. Do tego doszło dużo przewyższeń, część szlaku bardzo wystawiona na ekspozycję. Dla mnie najcięższym odcinkiem było podejście do schroniska Collado Jermoso czwartego dnia. Podejście popołudniu, brak cienia i wspinanie się z plecakiem po ścianach tuż przy kilkusetmetrowej przepaści było dosyć stresujące. Jednak był to też dla mnie najpiękniejszy widokowo dzień, a samo schronisko jest przepięknie położone.

Przed wybraniem się na trasę należy dobrze przygotować się kondycyjnie. Jeśli mamy lęk wysokości, możemy wybrać krótszą trasę przez zachodni masyw Picos de Europa.

Mam nadzieję, że wpis się podobał, tak samo jak spodobają się góry Picos de Europa.

Jeśli ten post uważasz za przydatny i masz ochotę wesprzeć moje działania, możesz postawić mi kawę klikając w link poniżej. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć! Mam na imię Zuza. Uwielbiam podróżować, chodzić po górach i ćwiczyć jogę. Moim ulubionym kierunkiem jest Hiszpania, przeszłam tam kilka dróg Camino de Santiago. Stworzyłam ten blog aby dzielić się swoimi doświadczeniami z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *