caminito del rey
Andaluzja,  Europa,  Hiszpania,  Podróże

Caminito del Rey – bilety, opis trasy, dojazd, informacje praktyczne

Caminito del Rey to niezwykle widowiskowa ścieżka w Andaluzji, na południu Hiszpanii. Caminito del Rey ma długość 7,7 kilometrów i na jej przejście zajmuje około 2 godziny. Początek szlaku znajduje się w miasteczku Ardales, a koniec w Álora, przy zaporze El Chorro. Na trasie przechodzimy między dwoma wąwozami, kanionami i dużą doliną, częściowo na szlakach, a częściowo na kładkach.

Ja na szlak wybrałam się w czerwcowy weekend razem ze znajomymi z pracy. Caminito było punktem kulminacyjnym wyjazdu, a przy okazji zatrzymaliśmy się w ślicznym miasteczku Ronda.

Historia szlaku Caminito del Rey

Caminito del Rey sięga swoją historią do lat 1901-1905, kiedy to firma Sociedad Hidroeléctrica del Chorro wybudowała ścieżkę kładek na ścianach kanionu, łączącą miasteczko El Chorro z elektrownią wodną znajdującą się na rzece Guadalhorce. Ścieżka była bardzo wąska i poruszali się nią głównie pracownicy elektrowni. Na rzece zaczęto budowę zbiornika wodnego. Pracowników mieszkających przy elektrowni zaczęły odwiedzać rodziny oraz znajomi, którzy zaczęli podziwiać piękno przyrody w kanionie. Coraz większa ilość osób skłoniła inżynierów do zaprojektowania bardziej wygodnej i ulepszonej ścieżki.

Szlak Caminito del Rey, dosłownie oznacza ścieżkę króla Nazwa pochodzi od króla Hiszpanii Alfonsa XIII, który w roku 1921 roku zainaugurował otworzenie zbiornika wodnego oraz w całości przeszedł szlak, od tego momentu nazywany Caminito del Rey.

Na szlaku z czasem zaczęło dochodzić do wypadków, do tego stopnia, że zaczął być znany jako „jeden z najniebezpieczniejszych na świecie. W 2000 roku podjęto decyzję o zamknięciu trasy i jej całkowitej renowacji. W 2015 roku ponownie otworzono Caminito del Rey, tym razem z solidnymi kładkami bezpiecznymi dla odwiedzających. Starą ścieżką możemy dojrzeć biegnącą tuż pod nową, drewnianą.

Dojazd

Caminito del Rey znajduje się na południu Hiszpanii, niedaleko miasteczka El Chorro. Na szlak możemy dojechać samochodem lub transportem publicznym.

Samochodem:

  • z Malagi trasą A-357, odległość to około 60 kilometrów. Dojazd zajmuje około 50 minut,
  • z Antequery (dojazd autostradą z Madrytu, Walencji, Alicante, etc.) trasa wynosi 55 kilometrów, a dojazd zajmuje około 55 minut,
  • z Rondy (kolejne ciekawe miasteczko, dojazd z okolic Cádiz) odległość wynosi około 60 kilometrów i zajmuje około 1 godzinę (noclegi w Rondzie możesz wyszukać tutaj)Booking.com

Przy szlaku znajdują się trzy parkingi: jeden przy wejściu północnym na szlak (2 euro), drugi również płatny (2 euro) przy wejściu północnym i centrum turystycznym, gdzie dostaniemy podstawowe informacje o trasie oraz darmowy przy wyjściu ze szlaku od strony południowej.

Na szlak Caminito del Rey możemy dojechać również pociągiem. Na stację kolejową El Chorro – Caminito del Rey (Álora) najwygodniej dojechać z Malagi (około 40 minut) lub z Sewilli (około 2h 15 min). Bilety do kupienia u przewoźnika RENFE na tej stronie lub zamawiać bilety po polsku korzystając z linku afiliacyjnego do aplikacji Omio (dostajesz 10 euro za rejestrację i zakupy powyżej 40 euro). Ze stacji kolejowej na początek szlaku możemy dostać się wahadłowym autobusem. Autobusy kursują co 30 minut między 8:30 a 16:30.

Trasa Caminito del Rey jest jednokierunkowa, więc dojeżdżając samochodem i parkując przy wejściu na szlak (wejście północne), będziemy musieli wrócić na parking autobusem. Inną opcją jest powrót pieszo po wąskiej ulicy. Podróżując pociągiem, nie musimy martwić się o powrót, gdyż trasa kończy się przy stacji kolejowej w El Churro.

Bilety wstępu

Bilety wstępu na Caminito del Rey najlepiej kupić w wyprzedzeniem (zwłaszcza, gdy chcemy wybrać się tam w letni weekend). Można to zrobić na stronie internetowej Caminito tutaj. Dostępne są dwa typy biletów: wstęp wolny (10 euro) lub z przewodnikiem (18 euro). Ja kupowałam bilety na około miesiąc przed wyprawą i w okresie letnim dostępne były tylko wejściówki na przejście trasy z przewodnikiem.

Nawet jeśli kupimy wejście z przewodnikiem (na tą samą godzinę są wejścia z językiem hiszpańskim i angielskim), na szlaku możemy odłączyć się od grupy i iść własnym tempem.

Jeśli robimy rezerwację wcześniej i zamierzamy iść latem, dobrze jest wybrać w miarę wczesną godzinę, aby uniknąć palącego słońca i gorąca :).

Caminito del Rey – opis trasy

Początek trasy – dojście do bramek wejściowych.

Do wejścia na oficjalną trasę prowadzą dwie drogi:

  1. dłuższa około 2,7 kilometrów, której pokonanie zajmuje około 30 minut,
  2. krótsza około 1,5 kilometra, którą przejdziemy w około 15-20 minut.

Dłuższa trasa zaczyna się wejściem do tunelu, tuż obok restauracji „El Kiosko”. Początkowo wychodzimy na szeroki szlak biegnący przez hiszpański sosnowy las. Szlak jest płaski i łatwy, biegnie wzdłuż doliny rzeki. Po około 30 minutach dochodzimy do bramek, gdzie sprawdzane są bilety. Przy wejściu znajdują się też toalety, kolejne dopiero przy wyjściu.

Ważna informacja: bramki, sprawdzanie biletów na konkretną godzinę, odebranie kasków potrzebujemy przejść przed oficjalnym wejściem. Należy więc wyjść odpowiednio wcześniej, tak aby na kupioną godzinę być już przy bramkach.

Caminito del Rey – trasa

Przy bramkach dołączamy do naszego przewodnika i grupy. W sumie jest około 30-40 osób. Pierwszym punktem jest niedziałająca już elektrownia wodna i tama na rzece – Presa de Gaitanejo. W tym miejscu dawniej znajdowały się też domki pracowników elektrowni, w których mieszkali razem ze swoimi rodzinami. Caminito del Rey, to właśnie szlak, którymi pracownicy i ich rodziny poruszali się nawet codziennie.

Ruszamy w kierunku pierwszego kanionu. Ścieżka zaczyna robić się wąska, a część szlaku biegnie kładkami zamontowanymi na skalnych ścianach. Przewodniczka wspomina nam o historii szlaku, w tym między innymi i o tym jak w XX wieku wspinacze wchodzili po tutejszych ścianach i nocowali w namiotach w kanionie. Ruszamy podziwiając widoki. Na końcu kanionu znajduje się mały tunel.

Drugi kanion i dolina Valle del Hoyo

Wychodzimy z pierwszego kanionu i od razu mamy widok na biegnące po drugiej stronie tory kolejowe. Ruszamy dalej, do drugiego kanionu, który już nie jest tak wąski jak poprzedni i przechodzimy obok pierwszego mostu, który nie zachęca do przejścia na drugą stronę. Na szczęście tym razem nie będziemy przechodzić na drugą stroną rzeki. Ruszamy dalej i odłączamy się od grupy, aby dalszą część drogi pokonać na własną rękę.

Trasa biegnie tu szeroką ścieżką i widokiem na piękną dolinę. Po drodze mamy kilka punktów informacyjnych o tutejszej florze i faunie oraz miejsca na odpoczynek. Szlak jest tu też częściowo ocieniony.

Trzeci kanion i most na Caminito del Rey

Pod koniec szlaku trafiamy w najbardziej widowiskową część trasy. Otaczające ściany zaczynają być płaskie i strome. Wchodzimy na kładki, które znajdują się na wysokości 100 metrów nad doliną rzeki. Pod nową ścieżką możemy dostrzec starą ścieżkę. Widok robi wrażenie, zwłaszcza gdy pomyśli się o braku barierek czy zabezpieczeń.

Możemy podziwiać piękne formacje skalne i rozkoszować się przestrzenią. Na końcu kanionu trafiamy na kolejny most, który tym razem musimy przekroczyć. Tuż za starym mostem, widocznym ze szlaku, znajduje się nowy, 15-metrowy stalowy most biegnący nad przepaścią, który pod wpływem obciążenia lekko się buja. Z mostu mamy z jednej strony widok na kanion, a z drugiej na zalew Embalse Tajo de Encantada.

Wyjście z Caminito

Po przejściu mostu czeka nas już ostatnia część szlaku po kładkach, a dalej prawie 2-kilometrowy odcinek do wyjścia. Po drodze mamy widok na strome ściany skalne. Na końcu szlaku mamy kilka punktów informacyjnych o historii Caminito i pobliskiego miasteczka El Chorro. Tuż przy wyjściu znajduje się też most kolejowy.

Przy wyjściu ze szlaku znajduje się miejsce do odłożenia kasków, toalety oraz punkty gastronomiczne i sklepy z pamiątkami. Tu też, w miasteczku El Chorro możemy wrócić na parking autobusem (2,5 euro) lub wrócić do większego miasta pociągiem.

Punkt widokowy Mirador de Tres Embalses

Niedaleko wejścia na szlak znajduje si punkt widokowy Mirador de Tres Embalses, z którego mamy widok na trzy zbiorniki wodne. Fajna opcja, gdy mamy do dyspozycji samochód 🙂

Subiektywna ocena szlaku

Caminito del Rey to fajna opcja jeśli chcemy wybrać się w łatwo dostępne, a widowiskowe miejsce. Na mnie bardzo pozytywne wrażenie zrobiła ostatnia część trasy. Poza tym, szlak jest dosyć krótki i bardzo turystyczny. To moim zdaniem bardziej atrakcja turystyczna niż trekking. Ale jeśli jesteśmy w okolicy to nie zaszkodzi przejść się i porozmyślać o czasach, kiedy trasę na poprzednich kładkach pokonywali codziennie.

Jeśli ten post uważasz za przydatny i masz ochotę wesprzeć moje działania, możesz postawić mi kawę klikając w link poniżej. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć! Mam na imię Zuza. Uwielbiam podróżować, chodzić po górach i ćwiczyć jogę. Moim ulubionym kierunkiem jest Hiszpania, przeszłam tam kilka dróg Camino de Santiago. Stworzyłam ten blog aby dzielić się swoimi doświadczeniami z podróży.

17 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *