Picos de Europa
Góry,  Hiszpania,  Picos de Europa,  Podróże

Picos de Europa – najlepsze miejsca, które warto zobaczyć

Picos de Europa to piękne góry znajdujące się w północnej Hiszpanii, na styku trzech wspólnot autonomicznych: Asturii, Kantabrii i Kastylii i Leon.

Ja w Picos de Europa wybrałam się latem 2022 roku, aby przejść 7-dniowy trekking El Anillo de Picos de Europa. Na trasie (i nie tylko) El Anillo de Picos de Europa znajdują piękne punkty widokowe. Trasę możemy zaplanować tak, aby zobaczyć je wszystkie lub tylko wybrane. Poniżej kilka moich ulubionych punktów widokowych z wyprawy, do których możemy dotrzeć także w ramach jednodniowych wycieczek.

Ruta del Cares

Ruta del Cares to najbardziej znana ścieżka w Picos de Europa. Biegnie ona kanionem wzdłuż rzeki Cares, pomiędzy miejscowościami Caín i Poncebos. Trasa ma długość 12 kilometrów i ok. 300m przewyższenia (w jedną stronę). Rzeka Caín rozgranicza dwa masywy Picos de Europa: zachodni i centralny.

Trasę Ruta de Cares zazwyczaj pokonuje się w dwie strony, co zajmuje ok. 6-7 godzin. Możemy zacząć zarówno w Caín, jak i w Poncebos. Do Poncebos możemy dostać się samochodem lub autobusem wahadłowym z miasteczka Arenas de Cabrales.

Ścieżka Ruta del Cares jest dosyć popularna. W weekendy i wakacje spotkamy na szlaku sporo osób.

Lagos de Covadonga – jeziora Covadonga

Jeziora Covadonga to kolejny popularny punkt w Picos de Europa. Dojedziemy do nich z miasta Cangas de Onís (autobusem lub samochodem). Jeziora Covadona to dwa jeziora: Ercina i Enol. Znajdują się one na wysokości ok. 1134m npm. Na miejscu możemy wybrać się na krótki trekking wokół jezior oraz na punkt widokowy pomiędzy jeziorami. Przy jeziorze Ericna znajduje się też bar i restauracja. Lagos de Covadonga są miejscem dosyć popularnym i znanym w Hiszpanii. Oprócz krów kąpiących się w jeziorach, spotkamy tam sporą ilość turystów.

Lagos de Covadonga to też po punkt startowy na punkt widokowy Mirador de Ordiales (opisany poniżej) oraz do schronisk Refugio del Ario i Refugio Vegarredonda. Do jezior możemy dojechać samochodem lub autobusem z miasteczka Covadonga. Rozkład autobusów na tej stronie.

Naranjo de Bulnes / Picu Urriellu

Naranjo de Bulnes (nazywany w Asturii Picu Urriellu) to najsławniejszy szczyt wspinaczkowy w Hiszpanii. Możemy wybrać się pod widowiskową ścianę w ramach jednodniowego trekkingu z miasteczka Sotres. Podejście jest dosyć łagodne, choć do pokonania mamy ok. 10,5 km i 1130 metrów w górę. Na końcu trasy znajduje się schronisko Refugio Vega de Urriellu, stamtąd możemy wrócić tą samą trasą do Sotres lub Poncebos.

Do Sotres dojedziemy samochodem lub autobusem z Arenas de Cabrales.

Arenas de Cabrales – punkt widokowy

Tuż przy miasteczku Arenas de Cabrales (około 30 minut spacerem od centrum) znajduje się punkt widokowy na centralny masyw Picos de Europa. Miejsce warte zatrzymania, jeśli jesteśmy samochodem lub zatrzymujemy się w Arenas de Cabrales.

Arenas de Cabrales, to też dobry punkt wypadowy w głębsze rejony Picos de Europa. Znajduje się tu szeroka baza noclegowa oraz gastronomiczna. Oprócz licznych parkingów (jeśli jedziemy samochodem), dojeżdża tu autobus ALSA z Oviedo. Arenas de Cabrales jest też sławne ze swoich niebieskich serów (queso cabrales), które wygrywają międzynarodowe serowe olimpiady.

picos de europa

Mirador de Ordiales

Punkt widokowy Mirador de Ordiales (1750m npm) znajduje się w zachodnim masywie Picos de Europa. Trekking zaczyna się przy jeziorach Lagos de Covadonga i biegnie przy schronisku Refugio Vegarredonda. Droga w tą i z powrotem (tą samą trasą) to około 24 kilometry i 1000 metrów przewyższenia. Widok na miejscu robi wrażenie, zwłaszcza najwyższy punkt znajdujący się na kilkusetmetrową przepaścią.

Schronisko Refugio Collado Jermoso

Schronisko Collado Jermoso (2064m npm) jest położone bardzo malowniczo w centralnym masywie Picos de Europa. Dostać się tam możemy kilkoma drogami:

 • z Fuente Dé (+1150m, poziom trudności średni)
 • z górnej stacji kolejki przez przełęcz Collado de las Nieves (+700m, poziom trudności średni)
 • z Cordiñanes (niedaleko miasteczka Posada de Valdeón), trasa którą pokonałam w ramach El Anillo de Picos de Europa (+1200m, poziom trudności wysoki, wystawienie na ekspozycje, wymagane użycie rąk na sporej części trasy)

Jeśli ten post uważasz za przydatny i masz ochotę wesprzeć moje działania, możesz postawić mi kawę klikając w link poniżej. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć! Mam na imię Zuza. Uwielbiam podróżować, chodzić po górach i ćwiczyć jogę. Moim ulubionym kierunkiem jest Hiszpania, przeszłam tam kilka dróg Camino de Santiago. Stworzyłam ten blog aby dzielić się swoimi doświadczeniami z podróży.

2 komentarze

 • Gosia

  Część Zuza. Patrzyłam sobie na Caminito del Rey , przepiekne miejsce, chciałoby się tam pojechać i być..i zwiedzić to miejsce. Póki co samemu -niefajnie.
  i wyświetlila mi się Twoja strona. Bardzo czytelna i
  pomocnie opisana

  Pozdrawiam Cię z Krakowa
  Gosia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *