islas cies
Europa,  Galicja,  Hiszpania,  Podróże

Islas Cíes – plaża Rodas, dojazd, camping, rezerwacja biletów wstępu

Islas Cíes to przepiękne wyspy leżące niedaleko miasta Vigo, w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. Islas Cíes to archipelag trzech wysp: północnej Monteagudo, środkowej do Faro oraz południowej San Martiño. Środkowa i północna wyspa połączone są plażą Playa de Roda, która w 2007 roku została ogłoszona najpiękniejszą plażą świata (!) przez magazyn The Guardian.

Wyspy Islas Cíes należą do Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji (Parque Nacional Marítimo-Terrestre de las Islas Atlánticas de Galicia). Zaliczają się do niego również pobliskie wyspy Isla de Ons, Isla de Sálvora i Isla de Cortegada. Dodaje to im dodatkowego splendoru, gdyż wstęp na wyspy jest limitowany i należy je wcześniej zarezerwować.

Ja na wyspy wybrałam się pod koniec czerwca 2022 roku, przyjeżdżając pociągiem z Madrytu do Vigo. Na wyspach spędziłam 2 noce na kempingu w swoim namiocie. Dalej ruszyłam do Baiony, skąd wybrałam się trasą Camino Portugués de la Costa do Santiago de Compostela.

Islas Cíes – dojazd

Na wyspy Cíes dostaniemy się za pomocą promu odpływającego z miasta Vigo w Galicji. Do Vigo możemy dostać się z kilku miast Hiszpanii (z Madrytu pociągiem, z Santiago de Compostela, A Coruña i innych miast północnej Hiszpanii pociągiem lub autobusem) oraz Portugalii (najbliżej jest Porto, skąd można dojechać autobusem lub pociągiem). Do Vigo możemy też dojechać samochodem.

W sezonie wysokim możemy dostać się na wyspy również z innych miejscowości: Baiona, Cangas czy Portonovo.

Przed kupieniem biletu na prom należy zarezerwować pozwolenie na wstęp na wyspy na tej stronie internetowej. Rezerwacji można dokonać z 90-dniowym wyprzedzeniem. W wakacje miejsce jest dosyć popularne, dlatego bilety najlepiej rezerwować jest w miarę wcześnie. Przy noclegu na wyspie, nie musimy robić rezerwacji, jako że pozwolenie dostajemy automatycznie przy rezerwacji noclegu.

Po uzyskaniu pozwolenia na wstęp możemy kupić bilet na prom online lub na miejscu w Vigo. Generalnie trasę obsługują 3 firmy przewozowe: Mar de Ons, RG Naviera i Cruceros Rías Baixas. Przy kupowaniu biletu musimy z góry określić również godzinę powrotu z wysp.

Ważna informacja: nawet przy kupnie biletów online, musimy pojawić się wcześniej w biurze przewoźnika aby pokazać pozwolenie wstępu na wyspy oraz odebrać bilet na prom.

Islas Cíes – nocleg / kemping

Na wyspach Cíes nie ma hoteli, mnóstwa barów czy restauracji. Możemy nocować jedynie na kempingu znajdującym się na wyspie Faro. Do wyboru mamy opcję noclegu w swoim namiocie lub w jednym ze stale rozstawionych dużych namiotów biwakowych. Nocleg należy zarezerwować z wyprzedzeniem, jako że wtedy automatycznie dostajemy pozwolenie na wstęp do Parku Narodowego. Nocleg możemy zarezerwować na tej stronie.

Kemping otwarty jest od połowy maja do połowy września oraz w tygodniu wielkanocnym. Sezon wysoki trwa w lipcu, sierpniu i 1,2,3 września.

Ceny noclegu z własnym namiotem:

  • Sezon niski
    • osoba dorosła – 8,9 EUR/doba
    • namiot – 8,9 EUR/doba
  • Sezon wysoki
    • osoba dorosła -9,9 EUR/doba
    • namiot – 9,9 EUR/doba

Ceny noclegu z wypożyczonym namiotem:

  • Sezon niski
    • mały namiot – 53 EUR/doba
    • duży namiot – 83 EUR/doba
  • Sezon wysoki
    • mały namiot – 59 EUR/doba
    • duży namiot – 89 EUR/doba

Sklepy i restauracje na wyspach

Na wyspę najlepiej jest zabrać swoje jedzenie (jeśli mamy przyrządy do gotowania na kempingu). Na wyspie znajduje się jeden sklep, w którym możemy zaopatrzyć się w niezbędne do przeżycia produktu (jednak w odpowiednio podwyższonej cenie). Przy kempingu znajduje się źródełko z wodą pitną, ale woda (przynajmniej moim zdaniem i patrząc po znikomym użyciu innych użytkowników) jest niesmaczna i lepiej zaopatrzyć się w wodę pitną w sklepie.

Na wyspach działa również kilka restauracji, także w przypadku braku kuchenki mamy inne opcje żywieniowe. Jeśli jedziemy na wyspy tylko na jeden dzień to również dobra opcja, bez brania zbyt dużego bagażu ze sobą.

Islas Cíes – co zobaczyć

Na Islas Cíes znajduje się wiele ciekawych punktów do zobaczenia. Możemy wybrać między odpoczynkiem na plaży, krótkimi trekkingami czy obserwacją ptaków. Możemy też w zależności od posiadanego czasu spróbować wszystkiego po trochu 🙂

Playa de Rodas

Na wyspach najpopularniejsza jest oczywiście przepiękna plaża Playa de Rodas. Ma ona 1300 metrów długości i około 60 szerokości. Łączy ze sobą dwie wyspy – Monteagudo i do Faro. Jako że wyspy leżą nad Oceanem Atlantyckim woda jest wyjątkowo zimna i orzeźwiająca.

Alto del Principe

Alto del Principe to wzgórze o wysokości 115m npm, z którego rozciąga się piękny widok na plażę i okoliczne wyspy. Punkt widokowy Alto del Principe znajduje się na wyspie północnej (Monteagudo). Trasa z punktu informacyjnego przy porcie na szczyt mierzy około 1,7 kilometra, a wejście zajmuje ok. 30 min.

Latarnia morska – Faro de Cíes

Latarnia morska Faro de Cíes znajduje się na południowej wyspie (O Faro) na wzgórzu o wysokości 178m npm. Do latarni prowadzi szeroka droga o długości 3,5 kilometra (od pomostu, gdzie zatrzymują się promy).

Punkt widokowy – Pedra de Campá

Po drodze do latarni morskiej Faro de Cíes znajduje się punkt widokowy z ciekawie uformowaną skałą – Pedra de Campá. To jedno z najlepszych miejsc do obejrzenia zachodu słońca na wyspach (jeśli zdecydujemy się na nocleg na kempingu). Słońce przez kilka minut przechodzi przez dziurę w skale tworząc cudowny spektakl.

Tuż za Pedra de Campá znajduje się punkt obserwacyjny ptaków oraz punkt widokowy na wyspę północną.

Latarnia morska – Faro da Porta

Po drodze do latarni morskiej Faro do Cíes możemy wybrać inną trasę i ruszyć do położonej niżej latarni Faro da Porta. Ta opcja nie będzie wymagać od nas wchodzenia zbyt dużo do góry. Fajna opcja spacerowa. Z latarni rozciąga się piękny widok na trzecią wyspę wchodzącą do archipelagu Islas Cíes – Isla de de San Martiño.

Latarnia morska – Faro do Peito

Ostatnia latarnia morska na wyspach Faro do Peito znajduje się na wyspie północnej. Prowadzi do niej szlak o długości około 2,1 kilometra, zaczynając od przystani. Dojście do niej jest przez las, gdzie możemy podziwiać naturę wysp. Przechodzimy obok plaży Figueiras, i początkowo kierujemy się wspólnym szlakiem na Alto de Principe. Dalej ruszamy szlakiem w głąb lasu. Tuż przez latarnią morską znajduje się kolejny punkt obserwacji ptaków, który warto odwiedzić.

Jeśli ten post uważasz za przydatny i masz ochotę wesprzeć moje działania, możesz postawić mi kawę klikając w link poniżej. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć! Mam na imię Zuza. Uwielbiam podróżować, chodzić po górach i ćwiczyć jogę. Moim ulubionym kierunkiem jest Hiszpania, przeszłam tam kilka dróg Camino de Santiago. Stworzyłam ten blog aby dzielić się swoimi doświadczeniami z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *