Malta, Gozo i Comino – ciekawe miejsca na Malcie
Na Maltę poleciałam w połowie września 2020 kontynuując podróż po Europie. Wybór kierunku podlegał prostym kryteriom: tanie loty z Porto, ciepły klimat i możliwość wjazdu bez testu na COVID i kwarantanny. Był to bilet w jedną stronę i w sumie spędziłam tam 3 tygodnie, dalej kierując się do Grecji i na półwysep Peloponez. Przed wylotem na Maltę nie wiedziałam nic o tym kraju, poza tym, że to malutka wyspa na Morzu Śródziemnym. Po przylocie okazało się, że są to 3 wyspy: Malta, Gozo i Comino.
Przez wiele lat panowały tu różne państwa kultury i można powiedzieć, że dzisiejsza Malta to taki zlepek różnych wpływów – Włoch, Wielkiej Brytanii czy Afryki. Malta uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1967 roku, dlatego też powszechnie mówi się tu po angielsku. Kraj zamieszkuje około 500 tys. mieszkańców oraz bardzo dużo ekspatów. Znajdziemy tu totalny miks kulturowy: Włosi, Anglicy, Hiszpanie i bardzo dużo Polaków (we wrześniu to głównie Polaków spotykałam w autobusach kursujących między atrakcjami turystycznymi).
W skrócie Maltę można opisać trzema słowami: skały, kościoły i kaktusy. Miasta na Malcie są bardzo ciasne, zatłoczone, głośne i moim zdaniem dosyć brudne (nie rozumiem tego pomysłu wystawiania worków na śmieci na ulicę pod wejściem do klatki). Latem w dzień jest niesamowicie gorąco, nie ma ani zieleni ani drzew. Ceny są bardzo wysokie. Na szczęście większość atrakcji Malty jest naturalna i darmowa. I to tu podobno przez 360 dni w roku świeci słońce. I takim miłym akcentem zaczynamy podróż po Malcie.
Świątynie Megalityczne na Malcie i Gozo
Malta jest krajem bardzo ciekawym historycznie ze względu na odnalezione ruiny świątyń megalitycznych wybudowanych nawet 5000 lat p.n.e. Znane są również z odnalezionych tu figurek i posągów otyłych kobiet, które mają symbolizować starożytny kult płodności. To kolejne, po ruinach odkrytych w Anatolii w Turcji, najstarsze budowle na świecie. Są one ulokowane w różnych częściach wysp Malta i Gozo, z czego te najstarsze znajdują się na Gozo. Do każdej ze świątyń możemy dojechać autobusem miejskim ze stolicy Malty – Valletty lub ze stolicy Gozo – Rabatu.
Ħaġar Qim i Mnajdra
Obie świątynie znajdują się na południowym wybrzeżu Malty, w niedalekiej od siebie odległości. Bilet wstępu kupujemy od razu do dwóch świątyń. Świątynie były wybudowane w około 3600-3200r p.n.e. Na mnie te ruiny zrobiły największe wrażenie, gdyż są dowodem na to, że już wtedy obserwowano niebo i posiadano szeroką wiedzę, w tym tą astrologiczną. I tak w świątyni Hagar Qim znajduje się otwór w ścianie, przez który w dniu przesilenia letniego, czyli na początku lata, wpadają promienie wschodzącego słońca. Podobnie w świątyni Mnajdra idealnie wymierzone wejście było zwrócone na wschód. Podczas równonocy światło wpadało do świątyni centralnie oświetlając stojący wewnątrz ołtarz, a podczas przesileń wąskie pasmo światła wpadało pod kątem do wnętrza świątyni.
Świątynie Tarxien
Świątynie Tarxien znajdują się na Malcie, niedaleko stolicy Valletta (nie wiem czy można powiedzieć, że coś znajduje się daleko skoro maksymalna długość Malty wynosi 27 kilometrów). Znajdziemy tu replikę pozostałości posągu otyłej kobiety oraz pozostałości cmentarza.
Ġgantija
Ggantija to kompleks najstarszych maltańskich megalitycznych świątyń, który powstał w latach 3600-3200r p.n.e.. Znajduje się on na wyspie Gozo. Po zobaczeniu poprzednich świątyń te nie robią już takiego wrażenia. Jednak mają miano najstarszych i myślę że choćby dlatego warto się tu wybrać.
Malta – co zobaczyć
Malta: Valletta
Do stolicy Malty możemy udać się na przykład na wieczorny spacer lub w dzień, aby pozwiedzać setki zabytków: kościołów, muzeów, fortec. To właśnie Valletta nosi tytuł jednego z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Warto przejść się wąskimi uliczkami, napić się kawy lub schłodzić napojem Kinnie, czy też zjeść lokalne przysmaki takie jak pastizzi (ciastka z ciasta francuskiego z nadzieniem z sera ricotta lub z groszku).
Malta: Marsaxlokk i St. Peter’s Pool
Jednym z punktów turystycznych na Malcie jest miasteczko Marsaxlokk, gdzie znajdziemy bardzo fotogeniczne kolorowe łódki. Około pół godziny marszu od miasteczka znajduje się St. Peter’s Pool – naturalny basen ze skałami idealnymi do skoków do morza. Mi osobiście nie przypadł do gustu, to był pierwszy dzień na Malcie i na miejscu było bardzo dużo ludzi, dodatkowo tego dnia było bardzo gorąco i droga na piechotę z Marsaxlokk była wykańczająca.
Marsaxlokk
Malta: Rabat i Mdina – dawna stolica
W centrum Malty znajduje się jej dawna stolica – Mdina. Wąskie uliczki, w których cieniu możemy się schować i spokój – myślę że to dobry opis Mdiny. Tuż obok znajduje się nowa część miasta – Rabat. W Rabacie możemy zwiedzić Katakumby Św. Pawła oraz Katakumby Św. Agaty.
Uliczki Mdiny Rabat Mdina
Comino
Comino to trzecia co do wielkości wyspa Malty. Na stałe jest niezamieszkana przez ludzi. Na wyspę możemy dostać się łodzią z Gozo lub Comino. To tu znajduje się niebieska laguna – Blue Lagoon – kolejna wizytówka Malty, czyli zatoka o przeźroczystej lazurowej wodzie. Kolor wody jest niesamowity!
Dostaniemy się tam wykupując jednodniową wycieczkę lub bezpośrednio rezerwując rejs u przewoźników. Część zatoki gdzie przypływają łodzie zdominowana jest przez foodtracki, gdzie gra głośna muzyka oraz panuje klimat imprezowy. Na Comino jest dużo ludzi, a nie ma żadnej plaży, więc jeśli chcemy rozłożyć ręcznik na dostępnym skrawku skał musimy przypłynąć wcześnie rano. Później pozostaje opcja rezerwacji leżaka za kilkanaście euro. Jeśli szukamy spokoju musimy oddalić się na inną część wyspy, jednak tam woda nie jest tak piękna.
Gozo
Gozo jest drugą co do wielkości wyspą Malty. Większość czasu na Malcie spędziłam właśnie na Gozo. Ceny noclegów są tu niższe, jest ona dużo spokojniejsza i moim zdaniem przyjemniejsza do zwiedzania niż Malta. Do każdego miejsca na wyspie dostaniemy się autobusem, które odjeżdżają z i do centrum przesiadkowego w Victorii. Na dłużej zatrzymałam się w miasteczku Qala posiadającym plażę 10 minut spacerem od mieszkania oraz jakieś 2 sklepy, 2 restauracje i 2 kawiarnie. Oczywiście w centrum znajdował się pokaźny kościół. Atmosfera miasteczka była swojska, wszyscy się znali, nie było turystów. Idealne miejsce na odpoczynek i spokojne zwiedzanie wyspy.
Widok z tarasu w Qala
Gozo: Azure Window
To właśnie na Gozo znajdowała się największa naturalna atrakcja Malty – Azure Window, które niestety w 2017 roku zawaliło się podczas sztormu. Miejsce dalej jest odwiedzane przez turystów, jednak nie robi już takiego wrażenia. Do Azure Window dojedziemy miejskim autobusem z centralnego dworca w Rabacie.
Gozo: Czerwona plaża – Ramla Beach
Plaża Ramla na Gozo jest warta odwiedzenie, choćby z tego powodu że niewiele jest innych plaż z piaskiem na Malcie. Niezwykły jest tu też kolor piasku, który jest czerwony. Dodatkowym atutem jest możliwość krótkiego trekkingu do okolicznych jaskiń Tal-Mixta, z których rozpościera się widok na plażę w góry. Możemy się tam dostać na piechotę wydeptaną ścieżką oraz samochodem lub skuterem drogą asfaltową.
Tal-Mixta
Gozo: Wied II-Mielah – nowe Azure Window
Kawałek na północ od starego Azure Window znajdziemy podobną, lecz mniejszą i bardziej ukrytą naturalną atrakcję Gozo. Wied II-Mielah to miejsce raczej nie znane i mało uczęszczane przez turystów. Niedaleko znajduje się też otoczony klifami naturalny basem wodny Wied il-Gharsi z niesamowitym kolorem wody. Kierując się dalej na wschód mijamy pięknie położone solniska Salt Pans. Miejsce warte odwiedzenia!
Wied II-Mielah Wied il-Gharsi Salt Pans
Pozostałe miejsca
Jeśli mamy więcej czasu i chęci możemy odwiedzić pozostałe miejsca, takie jak:
- plaża Golden Bay na Malcie
- miasteczko Popeye Village na Malcie
- miasto Bugibba na Malcie
- cytadela w Victorii (Rabacie) na Gozo
- plaża San Blas na Gozo
- plaża Hondoq ir-Rummien na Gozo
- miasteczko Marsalforn na Gozo
- klify Ta’Cenc na Gozo
- kąpielisko Mgarr ix-Xini na Gozo
- miasteczko Qala i Nadur na Gozo
klify Ta’Cenc na Gozo plaża Golden Bay na Malcie Gozo Marsalforn na Gozo
Transport na Malcie
Po Malcie i Gozo kursują miejskie autobusy dowożące nas w każdy zakątek wysp. Jednak autobusy te kursują rzadko, nawet co 1-2 godziny. Także wybierając ten środek transportu musimy nastawić się na oczekiwanie na przystankach bez żadnego daszku w palącym słońcu. Koszt biletu pozwalający na przejazdy w ciągu 2 godzin to 2 euro (sezon letni). Bilety można kupić u kierowcy. Jeśli będziemy podróżować częściej polecam kupno biletu na 12 przejazdów za 15 euro lub biletu na nielimitowaną ilość przejazdów ważnego 7 dni za 21 euro. Szczegółowe opcje i ceny biletów znajdziemy tu.
Inną opcją jest wynajem skutera lub samochodu i pełna wolność w sprawach dojazdu. Dzięki tej niezależności możemy każdą z wysp zwiedzić nawet w 1 dzień.
Jednak przy większej ilości czasu i budżetowej podróży wybieramy opcję autobus + wędrówki piesze. Zwłaszcza na Gozo, gdzie słońce wydaje się już aż tak nie dokuczać, a drogi są dużo spokojniejsze niż na Malcie.
Między wyspami Malta i Gozo kursuje prom, na który bilet kupuje się w drodze powrotnej z Gozo. Na Comino dostaniemy się prywatną łódką z Gozo lub Malty, przewoźnicy sami nas znajdą – wystarczy wyjść na którąś z przystani.
Podsumowanie
Podsumowując Malta to fajny kierunek kiedy chcemy nacieszyć się słońcem, wykąpać w ciepłym morzu i zwiedzić jedne z najstarszych odkrytych ruin świątyń na świecie.
Jeśli ten post uważasz za przydatny i masz ochotę wesprzeć moje działania, możesz postawić mi kawę klikając w link poniżej. Dziękuję!