Europa,  Hiszpania,  Podróże

Madryt – co zobaczyć w Madrycie

Madryt – tętniąca życiem stolica Hiszpanii, a której się totalnie zakochałam. Nie bez przyczyny istnieje powiedzenie „Życie jak w Madrycie”. Mówi się, że to miasta które nigdy nie zasypia. Każda pora jest dobra by odwiedzić Madryt (no może uważałabym na sierpień, gdy temperatury są bardzo wysokie a miasto pustoszeje). Ja wybrałam się tu w środek lata, początkowo na tydzień, a zostałam na ponad miesiąc co pozwoliło mi dosyć dobrze poznać miasto i okolice, a pół roku później przeprowadziłam się tu na stałe! Tak wspaniałe wrażenie wywarł na mnie Madryt!

Latem w ciągu dnia jest gorąco i sucho, a słońce pali skórę. Jednak schronienia można szukać w licznych muzeach i parkach lub wąskich uliczkach, które dają upragniony cień. I choć większość madrileños (czyli mieszkańców Madrytu) w wakacje opuszcza miasto, to wieczorem na ulice wychodzą ci, którzy zostali w Madrycie i liczni turyści. Bary i ogródki pękają w szwach, na ulicach tłumy.

Wokół Madrytu znajdują się też piękne miasta i miasteczka oraz pasmo górskie Guadarrama (najwyższy szczyt Peñalara 2428m npm). Idealne miasto by spędzić tu weekend, tydzień, miesiąc a nawet tu zamieszkać 😉

Dzielnice Madrytu

Madryt to królewskie miasto, którego najstarsze znalezione szczątki datuje się na okres muzułmański – około IX wiek. Symbolem Madrytu jest „oso y madroño”, czyli niedźwiedź i drzewo poziomkowe, które znajdują się w herbie miasta, a ich rzeźba na głównym placu Puerta del Sol.

Większość zabytków i atrakcji turystycznych znajduje się w samym centrum miasta, oddalonych maksymalnie o pół godziny drogi piechotą. Dlatego warto zatrzymać się blisko centrum, jeśli mamy w planie intensywne zwiedzanie.

I choć centrum jest zwarte, to każda dzielnica ma swój wyjątkowy charakter. Możemy przechadzać się po wąskich uliczkach La Latina, gdzie w każdą niedzielę rozstawia się jarmark El Rasto. Tuż obok znajduje się dzielnica Lavapiés, gdzie mieszka dużo obcokrajowców i imigrantów. Jest tam mnóstwo restauracji, sklepów z całego świata. Kawałek na północ znajduje się Chueca – dzielnica LGBT+, obok której jest dzielnica Malasaña. Pełno tu małych placów, gdzie znajdują się liczne bary, knajpki i teatry o charakterze alternatywnym.

Poniżej opis najciekawszych atrakcji i miejsc w Madrycie.

Palacio Real – Pałac Królewski w Madrycie

Pałac Królewski w Madrycie, czyli Palacio Real to punkt obowiązkowy wizyty w Madrycie. Jest to oficjalna rezydencja królewska, jednak aktualnie niezamieszkana przez władcę Hiszpanii 😉 Jednak to tu odbywają się oficjalne wizyty, spotkania i uroczystości. A dodatkowo Pałac udostępniono jako muzeum zwiedzającym.

Pałac został wybudowany na rozkaz króla Filipa V, w miejscu zniszczonego przez pożar w 1734 roku Królewskiego Alkazaru. Pałac wykończono w stylu rokoko i barokowym. Pierwszym ukończonym pomieszczeniem była królewska kaplica. Palacio Real to największy pałac Europy zachodniej, w sumie znajduje się w nim 3418 pomieszczeń. Pierwszym królem, który zamieszkał w rezydencji był Karol III.

Podczas wizyty mamy szansę obejrzeć zarówno miejsca oficjalne, takie jak sala tronowa czy balowa, jak i dawną sypialnię czy łazienkę króla Karola III. Ściany ozdobione są przez obrazy znanych malarzy, takich jak np. Goya czy Velazquez. Bilety można kupić z wyprzedzeniem na stronie pałacu, lub na miejscu po odstaniu w sporej kolejce 😉 Bilet normalny kosztuje 12 euro. Dostępne są też wizyty z przewodnikiem, jednak dla osób indywidualnych tylko w języku hiszpańskim. Godziny otwarcia Palacio Real::

 • Lato (kwiecień-sierpień)
  • poniedziałek – sobota: 10:00 -19:00
  • niedziela: 10:00 – 16:00
 • Zima (październik – marzec)
  • poniedziałek – sobota: 10:00 -18:00
  • niedziela: 10:00 – 16:00

Katedra – Catedral de la Almudena

Catedral de la Almudena to jedna z najmłodszych katedr na świecie. Budowa trwająca 100 lat została zakończona dopiero w 1993 roku, a katedrę poświęcił Jan Paweł II. Jest to ogromna budowla neoklasyczna znajdująca się na przeciwko Palacio Real. Dodatkowo do zwiedzania została udostępniona krypta, która znajduje się pod kościołem oraz muzem.

Pomiędzy katedrą a pałacem królewskim znajduje się taras widokowy, z którego możemy podziwiać zachody słońca.

Bazylika San Francisco el Grande

Bazylika Św. Franciszka przez długi czas była uznawana jako „nieoficjalna katedra” Madrytu. Kościół z zewnątrz może nie robi takiego wrażenia, lecz tuż po wejściu do środka wprawia w zachwyt ogromna kopuła o średnicy 33-metrów (3cia pod względem wielkości w świątyniach chrześcijańskich na świecie!). W środku liczne ołtarze ozdobione są malowidłami znanych malarzy, między innymi Francisco Goyi czy Francisco Bayeu.

Wstęp do świątyni kosztuje 5 euro (normalny) lub 3 euro (ze zniżką). Wstęp bezpłatny w soboty. Od wtorku do piątku w godzinach otwarcia po świątyni oprowadza przewodnik, jednak tylko w języku hiszpańskim. Godziny otwarcia:

 • Lipiec – wrzesień
  • wtorek – sobota: 10:00-13:00, 17:00-19:30
 • Październik – czerwiec
  • wtorek – sobota: 13:00-13:00, 16:00-18:30
Madrid

Świątynia Debod – Templo de Debod

Świątynia egipska w centrum europejskiej stolicy? Tak jest! W 1968 roku Unesco zwróciło się z ogólnoświatową prośbą o pomoc przy ocalaniu świątyń w okolicach Nubii. Za udzielone wsparcie rząd Egiptu podarował Hiszpanii Świątynię Debod. Świątynia powstała w II wieku p.n.e. Teraz znajduje się niedaleko Palacio Real. Świątynię Debod warto odwiedzić w okolicach zachodu słońca. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na miasto i góry, a do tego świątynia wygląda zjawiskowo, gdy jest podświetlona. Wstęp bezpłatny 🙂

Park Retiro – Parque del Retiro

Parque del Retiro po hiszpańsku znaczy park odpoczynku i nazwa jest niezwykle trafiona! Ogromna zielona przestrzeń to wspaniałe miejsce na wypoczynek w słoneczny dzień. Park Retiro znajduje się na wschód od centrum miasta, niedaleko pomniku Puerta de Alcalá.

Park jest ogromny i znajduje się w nim sztuczne jezioro, po którym można poruszać się wypożyczoną łódką. Nad jeziorem czuwa pomnik króla Alfonsa XII. Inną ciekawą atrakcją jest Palacio de Cristal, czyli Pałac Kryształowy. W środku znajdują się tymczasowe wystawy, a pałac wygląda zjawiskowo zarówno w dzień, jak i w nocy.

Muzeum Prado

Muzeum Prado to jeden z obowiązkowych punktów, nie tylko dla wielbicieli sztuki. Znajdują się w nim obrazy między innymi malarzy Goyi, Velazqueza czy Rubensa.

Muzeum Królowej Zofii

W Muzeum Królowej Zofii znajduje się największe dzieło Picassa – Guernika. Obraz miasteczka, zniszczonego przez wojnę znajduje się w muzeum i przyciąga tłumy odwiedzających. Oprócz Guerniki w muzeum znajdują się inne dzieła Pisacca, Salvadora Daliego czy Joana Miro.

Bilet normalny kosztuje 10 euro. Wstęp bezpłatny codziennie, ostatnie dwie godziny przed zamknięciem muzeum. Bilety możemy nabyć w kasie lub przez internet na stronie muzeum tutaj (także te darmowe). Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek, środa – sobota: 10:00 – 20:00 (wstęp darmowy 18:00-20:00)
 • Niedziela: 10:00 14:30 (wstęp darmowy 13:30-14:30)

Plaza Mayor

Plaza Mayor to jeden z najbardziej znanych placów w Madrycie. Dawniej był on targowiskiem, a w XVII wieku został zabudowany kamienicami co było wyjątkowo rewolucyjne jak na tamte czasy. Plac stał się sercem miasta, to tu odbywały się uroczystości czy ogłaszano ważne informacje mieszkańcom. Obecnie plac oblegany jest przez turystów.

Puerta del Sol

Puerta del Sol to centralny punkt Madrytu. Znany jest jako miejsce spotkań mieszkańców miasta oraz z sylwestra, podczas którego o północy Hiszpanie jedzą 12 winogron (koniecznie wszystkie na raz ;)). To tu znajduje się „kilometr zero”, od którego odliczane są wszystkie odległości z Madrytu oraz symbol miasta „oso y madroño”. Z placu Puerta del Sol zaczyna się mnóstwo uliczek prowadzących w każdą część miasta.

Powyżej opisałam kilka głównych atrakcji, a tak na prawdę jest ich dużo więcej! W Madrycie możemy spędzić weekend, tydzień, nawet miesiąc a i tak będziemy mieć co zwiedzać. Madryt to miasto całkowicie warte odwiedzenia, a może nawet zostania tam na zawsze..

Jeśli ten post uważasz za przydatny i masz ochotę wesprzeć moje działania, możesz postawić mi kawę klikając w link poniżej. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć! Mam na imię Zuza. Uwielbiam podróżować, chodzić po górach i ćwiczyć jogę. Moim ulubionym kierunkiem jest Hiszpania, przeszłam tam kilka dróg Camino de Santiago. Stworzyłam ten blog aby dzielić się swoimi doświadczeniami z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *