Grecja,  Podróże

Peloponez, czyli podróż po antycznej Grecji

Do Grecji przyleciałam z Malty, w ramach kilkumiesięcznego spontanicznego eurotripu w 2020 roku. Grecja to kraj niesamowicie bogaty kulturowo, historycznie, gastronomicznie i geograficznie. To tu miała początek cywilizacja europejska. Najwięcej śladów po antycznych miastach w Grecji kontynentalnej spotkamy na półwyspie Peloponez.

Poniżej opis najważniejszych zabytków na Peloponezie w Grecji.

Kanał Koryncki

Podróż po Peloponezie zaczyna się od przekroczenia kanału korynckiego. Wybudowano go w 1893 roku, choć pierwsze plany powstały w VI wieku pne., a jego budowa miała rozpocząć się w I wieku za czasów cesarza rzymskiego Nerona. Niestety tuż po rozpoczęciu budowy król zmarł, a pomysł porzucono. Kanał ma długość 6km i łączy ze sobą Zatokę Koryńską i Zatokę Sarońską. Szerokość kanału przy powierzchni wody to około 24m i w obecnych czasach pozwala na przepływanie głównie statków wycieczkowych lub małych łódek.

Kanał koryncki znajduje się w miejscowości Isthma, kilka kilometrów od miasta Korynt. W Isthmie znajdziemy główną stację autobusową i przesiadkową w tej części Grecji, skąd odjeżdżają autobusy do okolicznych miasteczek i atrakcji turystycznych.

Kanał Koryncki

Korynt

Starożytny Korynt jest położony kilka kilometrów w głąb lądu od miasta Korynt. Dojechać do niego można autobusem z centrum miasta. W Koryncie znajdują się ruiny po jednym z największych miast starożytnej Grecji. Niestety z upływem czasu nie zachowały się one w dobrej formie, z wyjątkiem pozostałości po świątyni Apolla i fontanny Pejrene. W centrum historycznym znajdziemy ciekawe muzeum opisujące historię Koryntu.

Nad starożytnym miastem góruje Akropol (513m wysokości), czyli najwyższy punkt starożytnych greckich miast. Przed wyprawą na szczyt dobrze jest sprawdzić godziny otwarcia. Niestety w październiku otwarty był on tylko do godziny 15, co tego dnia oznaczało, że już nie zdążę wejść do środka.

Mykeny i Tyryn

Kierując się na południe od Koryntu trafiamy na Mykeny. W Mykenach znajdują się ruiny po jednym z najstarszych miast cywilizacji greckiej – z okresu mykeńskiego datowanego między III tys. p.n.e. a końcem II tys. p.n.e. Wśród pozostałości po Mykenach możemy podziwiać Lwią Bramę i Grobowiec Agamemnona (czy też według późniejszych badań i innych źródeł Skarbiec Atreusza). W ośrodku archeologicznym znajduje się też muzeum poświęcone kulturze mykeńskiej.

Kolejne ruiny z okresu mykeńskiego Tyryn znajdują się 20 kilometrów na południe. To pozostałości po twierdzy, z zewnątrz zachowane trochę lepiej niż te w Mykenach. Na miejscu brakuje jednak opisu poszczególnych stanowisk archeologicznych i w porównaniu do ruin w Mykenach Tyryn wypada dosyć ubogo.

Nafplio i Argos

Nafplio to stolica regionu Argonii. Jest to ładnie usytuowane, bardzo turystyczne miasteczko. Było tu więcej turystów – głównie z Grecji – niż w Atenach. Nad miastem góruje twierdza Palamidi wybudowana w XVII wieku przez wenecjan okupujących miasto. Znajdziemy tu mnóstwo restauracji, muzeów i sklepów z pamiątkami.

Argos to małe spokojne miasteczko, w którym jak w każdym mieście w Grecji znajdziemy starożytne ruiny i pyszne greckie jedzenie. Jest to dobra baza noclegowa, gdy planujemy odwiedzić Mykeny, Nafpio czy Teatr w Epidaurus.

Epidauros – teatr i centrum uzdrowiskowe

Kolejnym punktem wyprawy jest teatr oraz starożytne centrum uzdrowiskowe Asklepiosa w Epidauros. Teatr wybudowany pod koniec IV w p.n.e. jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków greckich i jest wykorzystywany do dziś podczas letnich festiwali. Może pomieścić do 12 tysięcy widzów, a dzięki wspaniałej akustyce – sprawdzonej również przeze mnie – aktorów słychać nawet w ostatnich rzędach.

Ruiny uzdrowiska są niestety mniej imponujące, gdyż prawie wszystkie zostały zrównane z ziemią podczas trzęsień ziemi. Jednak dla samego widoku teatru warto wybrać się w ten rejon Grecji.

Sparta i Mistra

Sparta to starożytne greckie państwo-miasto położone na rzeką Eurotas w dolinie między dwoma pasmami górskimi – Tajget i Parnon. To właśnie w górach Tajget znajdowała się wyrocznia, do której udał się król Leonidas zapytać o zwycięstwo w II wojnie perskiej.

W mieście możemy pozwiedzać bezpłatnie udostępnione starożytne ruiny miasta (teatr, pozostałości po świątyni Ateny) oraz pomnik Leonidasa. W Sparcie znajduje się także bardzo ciekawe Muzeum Oliwy z Oliwek opisujące mnogość odmian oliwek, proces ich uprawy, zbiorów i produkcji oliwy. Kilka kilometrów za miastem znajduje się także wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO bizantyjskie miasto Mistra.

Sparta to tereny górskie, najwyższy szczyt Profitis Ilias wznosi się na wysokość 2404m npm.

Olimpia

Olimpia to starożytne sanktuarium ku czci Zeusa, w którym narodziły się Igrzyska Olimpijskie. Pierwsze miały miejsce w 776r. p.n.e.. Początkowo konkurowano w bieganiu, stopniowo dodając dyscypliny takie jak zapasy, wyścigi rydwanem , rzut dyskiem czy oszczepem.

W Olimpii znajdował się również jeden z siedmiu cudów świata – posąg Zeusa.

Peloponez – transport i zakwaterowanie

Po Peloponezie poruszałam się głównie autobusami. Jesienią 2020 roku było to trochę utrudnione, gdyż ze względu na małą ilość turystów duża część połączeń została anulowana. O aktualne połączenia między miastami najlepiej pytać na dworcu autobusowym (może się zdarzyć, że w weekendy autobusy nie kursują i trzeba poczekać do poniedziałku – jak stało się w moim przypadku i chęci dojazdu do Epidauros – wtedy czeka nas szybka zmiana planów lub dojazd na własną rękę taksówką).

Aktualne rozkłady jazdy autobusów znajdziemy na poszczególnych stronach:

Na półwyspie Peloponez najpopularniejsze miejsca noclegowe to hotele i kwatery prywatne. Z opcji bardziej budżetowych brakuje hosteli, znajdziemy jednak sporo campingów.

Jeśli ten post uważasz za przydatny i masz ochotę wesprzeć moje działania, możesz postawić mi kawę klikając w link poniżej. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć! Mam na imię Zuza. Uwielbiam podróżować, chodzić po górach i ćwiczyć jogę. Moim ulubionym kierunkiem jest Hiszpania, przeszłam tam kilka dróg Camino de Santiago. Stworzyłam ten blog aby dzielić się swoimi doświadczeniami z podróży.

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *