Chiny,  Podróże

Wielki Mur Chiński w 1 dzień z Pekinu – Jinshanling

Latem 2019 miałam okazję pomieszkać w chińskim mieście Dalian. W weekendy praca pozwalała na podróże po kraju. Jedną z takich wycieczek był Pekin, gdzie głównym celem była jednodniowa wyprawa na jeden z nowych cudów świata – Wielki Mur Chiński.

Wielki Mur – gdzie pojechać?

Po przeszukaniu Internetu w pierwszej kolejności odrzuciłam opcję najbardziej zatłoczonego odcinka, ale i tego na który najłatwiej się dostać – Badaling. Drugim w kolejności popularności jest odcinek Mutianyu, ze względu na to, iż jest to najlepiej odrestaurowany i przystosowany dla zwiedzających odcinek Wielkiego Muru. Mi zależało na pięknych widokach, możliwie małym zatłoczeniu (jechałam w środku lata w weekend) oraz w miarę bezpiecznym i sprawnym transporcie. Dlatego biorąc pod uwagę wszystkie te wymagania wybrałam Jinshanling.

Wielki Mur – Jinshanling

Jinshanling leży około 150 kilometrów od Pekinu i określany jest jako jeden z najpiękniejszych odcinków Wielkiego Muru udostępniony zwiedzającym. Odcinek został zbudowany w podczas panowania Dynastii Ming (XIV-XVII wiek). Długość odcinka udostępnionego do zwiedzania to ok. 10,5 kilometra. Bilet wstępu kosztuje 65RMB, czyli około 37zł (a od listopada do marca 55RMB).

Przejście zaczynam od głównej bramy (Main Gate). Zamierzam dojść szlakiem do bramy wschodniej (East Gate) skąd odjeżdża autobus powrotny do Pekinu. Samo przejście odcinka nie jest trudne , a dzięki tej trasie nie muszę zawracać.

Odcinek Jinshanling składa się zarówno z części odnowionej, jak i tej nieodrestaurowanej. Po wejściu przez bramę przechodzę kolejno to w górę to w dół po wąskich i przeważne wysokich stopniach. Dzięki temu mogę sobie wyobrazić jak przechadzali się tędy żołnierze armii chińskiej 500 lat temu. Co kilkadziesiąt metrów mijam strażnice, gdzie pozostały miejsca na ogniska lub wielkie bębny.

Panorama roztacza się na góry, a muru nie widać końca. Jaki podziw budzi myśl, że ciągnie się on przez nieskończoną długość (zależy od źródła jest to 2400, 5000 lub nawet 8000 kilometrów). A każdy metr tego muru zbudowany był ręką człowieka. Dzięki tej perspektywie mogę sobie wyobrazić jak potężne musiało być cesarstwo chińskie.

Dojazd do Jinshanling

Z Pekinu do Jinshanling możemy specjalnym autobusem, który odjeżdża z dworca autobusowego Dongzhimen Wai Station (东直门外) w centrum miasta. Autobus odjeżdża codziennie o godzinie 8 rano (od kwietnia do października), a pod Mur Chiński przyjeżdża około godziny 10:30. Bilet kosztuje 50 RMB, czyli około 28zł. Do Pekinu wracam autobusem odjeżdżającym z East Gate.

Podsumowując, warto wybrać się na Wielki Mur jeśli jesteśmy w okolicach. Ja miałam to szczęście, dzięki kilkumiesięcznej pracy w Chinach na projekcie.

Cześć! Mam na imię Zuza. Uwielbiam podróżować, chodzić po górach i ćwiczyć jogę. Moim ulubionym kierunkiem jest Hiszpania, przeszłam tam kilka dróg Camino de Santiago. Stworzyłam ten blog aby dzielić się swoimi doświadczeniami z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *